02188193169

جدال برادر‌ها با رفیق‌ها

اگر از علاقمندان سینمای هنری اروپا هستید این روز‌ها فیلم «خادمان»(Servants) به کارگردانی ایوان استروکفسکی از سینمای اسلواکی در دسترس تماشا قرار گرفته است. فیلم ابتدا در بخش رقابتی «برخورد‌ها» در جشنواره برلین ۲۰۲۰ به نمایش درآمد. این بخش چند سالی است که در جشنواره برلین راه افتاده و فرصتی است برای تجربه‌های تازه‌ی سینماگران جوان. این دومین فیلم بلند استروکفسکی بعد از فیلم «بز»(۲۰۱۵) است که آن هم ابتدا در جشنواره برلین به نمایش درآمد.

داستان فیلم در دوران برقراری کشور چکسلواکی می‌گذرد. دو دوست که خیال کشیش شدن دارند برای ادامه تحصیل به یک مدرسه سنتی علوم مذهبی منتقل می‌شوند. این مصادف است با اعتراض گروهی از کشیشان به تشکیلات رسمی کلیسای چکسلواکی که در پیوند با حزب کمونیست قرار گرفته است. کشیشان معترض دست به مبارزه و ایجاد تشکیلات مخفی می‌زنند. انتشار اعلامیه‌ی کشیشان مبارز در مدرسه، پای پلیس امنیت را به مدرسه باز می‌کند. حالا دو دوست باید برای زندگی‌ و دوستی‌شان تصمیم بگیرند.

فیلم به شیوه سیاه و سفید فیلمبرداری شده است. با وجود سکون دوربین و صحنه‌ها، داستانی نسبتاً پر پیچ و خم در یک ساعت و ۲۰ دقیقه روایت می‌شود. یکی از مهارت‌های فیلمساز در طراحی و معرفی شخصیت‌ها‌ست. او با تصاویر توصیفی و کنش‌های رفتاری که برای شخصیت‌هایش طراحی کرده موفق می‌‌‌شود، فراتر از میزان حضور آن‌ها در مقابل دوربین، شخصیت‌هایش را تعریف کند. علاوه بر این موسیقی و صداگذاری فیلم هم مورد توجه قرار گرفته است. موسیقی تاثیر زیادی در ایجاد فضای ساکت و درعین حال امنیتی مدرسه علمیه داشته است. « خادمان» فیلم پر دیالوگی محسوب نمی‌شود و صداگذاری فیلم باعث شده که سکوت‌ها در فیلم برجسته باشند.

ایوان استروکفسکی داستان خود را با برش‌های زمانی متعدد روایت می‌کند. سکانس اول فیلم برشی از میانه‌ی داستان است و در میانه باز به سکانس نخست می‌رسیم. این برش‌های زمانی در چند جای دیگر فیلم هم تکرار می‌شود. فیلم را می‌توان رو در رویی رفقای حزب کمونیست با برادران مومن کلیسا دانست که با تصویر سازی‌های به یاد ماندنی استروکفسکی همراه شده است.

در سایت Rotten Tomatoes از مجوع ۱۲ نقد امتیاز ۱۰۰٪ برای «خادمان» ثبت شده است. در سایت IMDb‌ هم از حدود ۶۳۰ رای امتیاز ۶.۳ به فیلم رسیده و البته که ارزش فیلم بیش از این امتیاز است.

نظرات

نظر خود را در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید.

هیچ نظری برای این مطلب نوشته نشده، شما اولین نفر باشید.

جدیدترین مطالب

به یاد بنیانگذار ارکستر
ارکستر سمفونیک تهران روز‌های شش تا هشت بهمن بعد از مدتی وقفه به دلیل شیوع کرونا بار دیگر روی صحنه خواهد رفت. در این اجرا ارکستر قطعه‌ی کنسرتو ویولن از…
راز‌ها و نوار‌های ویدئو
این روز‌ها سریال «آرشیو ۸۱» (Archive 81) از تولیدات شبکه نتفلیکس در دسترس تماشاست. سریال در ژانر وحشت دسته‌بندی شده و بر اساس پادکستی به همین نام ساخته شده است.…
روزی روزگاری پدر و پسری
– این روز‌ها فیلم تلویزیونی «ری داناوان: فیلم» (Ray Donovan: The Movie) در دسترس تماشا قرار گرفته است. این نام بیش از همه با سریال معروف شبکه‌ی Showtime شناخته می‌شود.…