02188193169

داستان مشق‌شب‌‌نویسان

مهرماه است و فصل آغاز کار مدارس. از سوی دیگر سازمان جهانی یونسکو ۵ اکتبر(۱۳ مهر) را به نام روز معلم نامگذاری کرده است. به همین مناسبت یادی کرده‌ایم از چند فیلم سینمای ایران که روایت‌هایی به یاد مانده از مدرسه و دانش آموز و معلم داشته‌اند.

صمد به مدرسه می‌رود – دنیای صمد را روایتی از دنیای آشوب‌زده روستایی بعد از سال‌های اصلاحات ارضی دانسته‌اند که زیست روستایی را دچار تغییرات فرهنگی عمده‌ای کرد. فیلم سال ۱۳۵۲ به نمایش در می‌آید. در فیلم پرویز صیاد نقش همه بچه مدرسه‌ای‌ها را بازیگران بزرگسال ایفا می‌کنند. همین باعث می‌‌شود که مدرسه این فیلم یکی از عجیب‌ترین مدرسه‌های سینمای ایران باشد.

رگبار – معلم تازه وارد با بازی پرویز فنی‌زاده، سالن درهم و برهم و انبار شده مدرسه را تبدیل به سالن تئاتر می‌کند. آقای معلم، غریبه است و روزی خواهد رفت اما مدرسه‌ای که سهمی در آبادی آن داشته باقی خواهد ماند.

چنین کنند حکایت – فیلمی کوتاه به کارگردانی محمد‌رضا اصلانی که از آن به عنوان یکی از فیلم‌های انتقادی درباره نظام آموزشی در سال‌های قبل از انقلاب یاد می‌شود.

تجربه‌های عباس کیارستمی – در فیلم «قضیه شکل اول، شکل دوم»(۱۳۵۸) کیارستمی ابتدا تصمیم داشت یک فیلم آموزشی با حضور کارشناسان این رشته بسازد اما با وقایع انقلاب طرح فیلم خود را تغییر داد و بسیاری از چهره‌های سیاسی زمان را جلوی دوربین آورد. فیلم «مشق شب»( ۱۳۶۷) را خود کیارستمی پژوهشی تصویری درباره مسئله تکالیف مدرسه دانسته است و از آن به عنوان فیلمی در نقد نظام آموزشی یاد می‌کنند.

دبیرستان بدر در سینمای کیمیایی – کیمیایی در فیلم‌هایش دو بار دبیرستان بدر را تصویر می‌کند. یک بار در فیلم «گوزن‌ها» که شخصیت قدرت به دیدار دبیرستان قدیمی می‌رود و بار دیگر در فیلم «ضیافت» این دبیرستان را می‌بینیم . مدرسه برای کیمیایی یک میعاد‌گاه است.

سفر جادویی – در فیلم ابوالحسن داوودی مدرسه‌ای نمی‌بینیم اما بچه مدرسه‌ای‌ها در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرند و می‌توانند رفتار آدم بزرگ‌ها را قضاوت کنند. سال ۱۳۷۰ وقتی بچه مدرسه‌ای‌ها برای تماشای این فیلم به سینما برده می‌شدند تنبیه بدنی بارها و بارها بیش از امروز در جریان بود و بچه‌های کتک خورده به تماشای داستانی جادویی می‌نشستند که در آن بچه‌ها می‌توانستند نظام آموزشی و تربیتی را به دادگاه ببرند.

نظرات

نظر خود را در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید.

هیچ نظری برای این مطلب نوشته نشده، شما اولین نفر باشید.

جدیدترین مطالب

همه ترس‌های یک شهر
اگر از علاقمندان فیلم‌ها و سریال‌های ژانر وحشت هستید این روز‌ها سریال «چپل‌ویت» (Chapelwaite) از تلویزیون اینترنتیEpix ‌ در دسترس تماشا قرار گرفته است. سریال اقتباس و توسعه داستانی کوتاه…
رقص روزگار پیرانه‌سری
یکی از فیلم‌هایی که امسال روی پرده سینما‌ها رفت، تازه‌ترین ساخته کلینت ایستوود ۹۱ ساله، «ماچوی گریان»(Cry Macho) است. فیلمی که ساخت آن بیش از چهار دهه مطرح بوده است.…
نقاشی که می‌خواست پنهان شود
این روز‌ها فیلم «پنهان شده»(Hidden Away) به کارگردانی جورجو دیریتی از سینمای ایتالیا در دسترس تماشا قرار گرفته است. البته عنوان ایتالیایی فیلم «می‌خواستم پنهان شوم» ترجمه شده که در…