02188193169

سال ۱۳۸۰، سال سگ‌کشی

پر مخاطب‌‌ترین سال سینمای ایران در سال‌های بعد از انقلاب سال ۱۳۶۹  اعلام شده که ۸۱ میلیون و ۱۳۱ هزار بلیت برای فیلم‌ها به فروش رسید. در دهه ۷۰ با وجود تلاش برای ساخت فیلم‌های جذاب‌تر سینمای ایران با یک کاهش جهشی و شدید مخاطب روبرو شد. فراگیر شدن دستگاه‌های پخش ویدئو در خانه‌ها پای بسیاری را از سینما‌ها کوتاه کرد. برای سال ۱۳۸۰ با وجود افزایش جمعیت، تعداد بلیت‌های فروش رفته برای فیلم‌ها ۲۱ میلیون و ۶۱۷ هزار بلیت اعلام شده است.

سال۱۳۸۰ فیلم «مریم مقدس» به کارگردانی شهریار بحرانی با فروش یک میلیون و ۸۳۵ هزار بلیت در رتبه اول جدول فروش قرار گرفت. رتبه دوم به فیلم «آواز قو» به کارگردانی سعید اسعدی با فروش یک میلیون و ۴۱۷ هزار بلیت رسید. فیلم‌های «دختری به نان تندر» (حمید‌رضا آشتیانی‌پور) و«شب‌های تهران» (داریوش فرهنگ) در رتبه‌های سوم و چهارم قرار گرفتند.

 سال ۱۳۸۰ مصادف بود با مستقر شدن دولت دوم اصلاحات به ریاست محمد‌ خاتمی. ساخته شدن بعضی از فیلم‌ها نتیجه مدیریت جدید فرهنگی نشان می‌داد. در فیلم «آواز قو» درگیری دراماتیک در نتیجه رو در رویی قهرمان با نیروی انتظامی شکل می‌گیرد و در نهایت قهرمان قربانی می‌شود. فیلم‌ «پارتی» به کارگردانی سامان مقدم هم داستان روزنامه‌نگاری را روایت می‌‌کرد که درگیر زندان و دادگاه بود و در نهایت کشته می‌شد. پارتی با فروش یک میلیون و ۸۳ هزار بلیت در رتبه پنج جدول فروش قرار گرفت.

سال ۱۳۸۰ «سگ‌کشی» به کارگردانی بهرام بیضایی به نمایش در آمد. بیضایی ۱۰ سال بعد از فیلم «مسافران» بار دیگر امکان ساختن فیلمی را پیدا کرده بود. با «سگ‌کشی» سکانس معروف به سنگستانی‌ها در آن گود عظیم ساخت و ساز به حافظه تاریخ سینمای ایران افزوده شد. آن فضای خاک گرفته که برای امروز شبیه یک پیش‌گویی می‌ماند. یک دهه بعد با پدیده ریز‌گرد‌ها چنین خاک‌گرفتگی‌‌ای به تصویری روزمره تبدیل شد. «سگ کشی» در رتبه ششم جدول فروش قرار گرفت.

سال ۱۳۸۰ «بچه‌‌های بد» علیرضا داوودنژاد فیلم متفاوت سال نشان می‌داد. چهره‌ای تازه از جوان دهه ۷۰ در سینما ثبت شد. زهرا داوودنژاد با آن شمایل سر تراشیده، پالتو به تن و کلاه به سر دختری متفاوت از آنچه سینمای ایران اجازه‌اش را داشت خلق کرد.

نظرات

نظر خود را در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید.

هیچ نظری برای این مطلب نوشته نشده، شما اولین نفر باشید.

جدیدترین مطالب

نقاشی که می‌خواست پنهان شود
این روز‌ها فیلم «پنهان شده»(Hidden Away) به کارگردانی جورجو دیریتی از سینمای ایتالیا در دسترس تماشا قرار گرفته است. البته عنوان ایتالیایی فیلم «می‌خواستم پنهان شوم» ترجمه شده که در…
داستان مشق‌شب‌‌نویسان
مهرماه است و فصل آغاز کار مدارس. از سوی دیگر سازمان جهانی یونسکو ۵ اکتبر(۱۳ مهر) را به نام روز معلم نامگذاری کرده است. به همین مناسبت یادی کرده‌ایم از…
روزگار جدایی مردم از سینما
با وجود افزایش جمعیت روند کاهش مخاطبان سینما از دهه ۷۰ تا دهه ۹۰ ادامه داشت. سینمای ایران در سال‌های بعد از انقلاب نقطه اوج خود را در سال ۱۳۶۹…